TAAT Technologie Cyfrowe

Typografia internetowa — 500 lat tradycji

Wprawdzie typografia internetowa jest dziedziną młodą, tradycje typograficzne sięgają czasów Gutenberga, a jeszcze wcześniej pisma i druku na dalekim wschodzie. Nie można zapominać o tych wiekach doświadczeń i wiedzy. Tylko ten, kto zagłębił się w tajniki tradycyjnej typografii może z powodzeniem rozpocząć przygodę na jej szerszym polu – typografią multimedialną w sieci.

Główne różnice pomiędzy typografią cyfrową a tradycyjną to:

Ale cokolwiek by nie różniło typografii tradycyjnej i internetowej, w obu przypadkach idzie o to samo: o funkcjonalność, czytelność i estetykę. W obu przypadkach trzeba mieć pojęcie jak wykorzystać wiedzę jak działa ludzkie oko, jakie są zasady danego języka, alfabet, słownictwo, czym są porządek, różnorodność, rytm, kontrast, symetria, równowaga, napięcie, skala, przestrzeń, tekstura, kształt, światło, cień, kolor…

Typografia komputerowa zaczyna się w miejscu, gdzie kończy się typografia tradycyjna. Aby dobrze radzić sobie z typografią na stronach internetowych trzeba mieć wiedzę z zakresu projektowania graficznego, estetyki i kompozycji, histrorii pisma i wszystkich sprawach wypracowanych przez drukarzy od czasów Gutenberga, takich jak kroje pisma, ich rozmiary, sposoby ułożenia stronicy, odpowiedniego nazewnictwa itp.

Typografia komputerowa zaczyna się w miejscu w którym kończy się typografia tradycyjna i tym samym jest dziedziną szerszą niż typografia tradycyjna. Tu potrzebna jest bardzo dobra znajomość oprogramowania, informatyki a czasami wręcz matematyki, działania internetu, prawa autorskiego i standardów kodowania stron internetowych.

Typografia służy czytelnikowi. Musi być dostosowana to tego, jak zachowuje się czytelnik. Strony internetowe są czytane w inny sposób niż tradycyjne drukowane pismo. Do tego dochodzą elementy różnych mediów: wersje na monitor, telefon komórkowy, do druku i dla niewidomych (dźwiękowe).

Jakkolwiek by się nie różniły, należy wykształcić się najpierw na podstawie kilkusetletniej klasyki typografii. Poniżej lista wartościowych publikacji na temat typografii i liternictwa.

Książki

Normy branżowe